Code debugging (Matrix) at ADDHYAYAN

This slideshow requires JavaScript.

Advertisements

Web Designing (Trap) at ADDHYAYAN

This slideshow requires JavaScript.

RoboPix(Roborace) at ADDHYAYAN

This slideshow requires JavaScript.

Rangoli at ADDHYAYAN

This slideshow requires JavaScript.

Innaugural Function

This slideshow requires JavaScript.

Schedule for Expression (Paper Presentation) : CS/IT/MCA

Expression (Paper Presentation) will be carried out in 2 days i.e. on 18th Feruary 2011 & 19th February 2011.

Note : The candidate must come on the time slot alloted to them, the schedule will not be changed in any circumstances.

Session -1  (18-02-2011)

Time:2:30pm-5:30pm

Room no. : F-1

Sr. No. Paper-Id Author Name Topic Name
1 A/C008 Sushil Badwe

Subrato Mandal

Wireless Communication
2 A/C011 Swati Jambhulkar

Yamini Raut

Nano Technology
3 A/C015 Saurabh K. Dhakate

Pawan Shende

 

3G/4G & Next Generation Mobile Technology
4 A/C016 Kundan M. Shahu

Shankar  Tanpure

Renjith Kurup

“Brain   Gate   System”
5. A/C017 Ms.Yumati M. Dahake

Shubhangi G. Khadse

Jayshree N. Mundafale

Data Ware Housing And Data Mining”

 

6 A/C019 Poonam Agrawal

Soni Shrivastav

Nirmal Mungale

Cloud Computing

 

7 A/C020 Hansaraj D. Patil

Miss. Bharti P.Muktewar

Mr. Kunal Gajbhiye

Collaborative Application Real Time Operating System
8. A/C025 Mohit Maske

Roshni Shelokar

IP ADDRESSING

 

9. A/C26 Neeraj Kumar

Navneet Kumar

Avinash Kumar Shrivastava

Data Mining And Data Warehousing
10 A/C027 Manisha Ghafare

Aditya Jaiswal

Ashwini Dope

Wireless System
11 A/C029 Anup S. Shukla

Sayli Borkar

Human Interfacing With Computer
12 A/C031 Poonam Singh

Sudha Kumari

Aparna Mankar

Mobile Cloud Computing
13 A/C258 Pratik Rawal

Ankita Shrama

“Android”

 

14 A/C036 Kaustubh V.Patkotwar

Ashish Vaidya

Anup Bargat

Neural Networks

 

15 A/C039 Rahul  Hiwarkar

Abhijit Badole

Prashant Mahajan

Soft Computing
16. A/C040 Mayuri Raut

Priti Naik

Pooja Thinkhede

Under Water Wireless Communication
17 A/C041 Rajshree Bhende

Sonu Nimje

Data Mining And Data Warehousing
18 A/C043 Vibha H. Jambhulkar

Swati A. Kharabe

Elliptical Curve Cryptography In Embedded Systems
19. A/C044 Kalyani Paraskar Space Communication Standard Protocol
20. A/C045 Prajakta A Harde

 

GIS   For Location  Based    Service
21 A/C046 Sanjivani Baraskar

Ms Ankita Bele

Ms Kanchan V.Gawande

Wireless Network

 

22. A/C259 Tanmay Tulankar

Sandeep Sharma

 

Blu Ray
23. A/C047 Nitin B.Umale

Nilesh G.Rambhad

Third Generation(3g) And Fourth Generation(4g) Wireless System
24. A/C048 Ms.Ashwini  P .Sahare

Ms.Rashmi P. Fulare

Ms.Shital  D. Bagde

Cloud Computing
25. A/C053 Mr. Rahul W.

Hatwar

Mr. Rishikumar V.Bedarkar

Mr. Rahul G. Wasnik

 

Visualization Techniques For Engineering Mechanics

 


Session -2  (18-02-2011)

Time:2:30pm-5:30pm

Room no. : F-4

Sr. No. Paper-Id Author Name Topic Name
1 A/C054. Vanashree P. Dhomane

Tina Pareek

Network Security
2 A/C055. Vaishali B. Meshram

Jyoti  Meshram

 

A Study On Multi Wireless  Technologies – Architectures And Security Mechanisms
3 A/C056. Sweta.A.Bokade

Mayuri.K.Dhole

Payal.K.Hedau

Artificial Intelligence

 

4 A/C065. Anup S. Pawar                              Ishant S. Kadu Embedded System
5 A/C067. Abhishek  Rai

Virendrasingh Gujar

 

A Study Of Security And Privacy In Cloud Computing
7 A/C069. Snehal Bhende                         Karuna Badole

Neha Rathod

Data  Warehousing
8 A/C071. Harish Dakhole

Manoj Wadhai

Mayur Masade

Wireless System
9 A/C078. Kashif Zia

Ahmar Ali

 

Text Graphics Character Captcha For Password Authentication
10 A/C079. Ajay Elme                                                                       Sarang Hatwar                                                                        Gurishankar Bisen W ireless    System

 

11 A/C081 Pallavi D.Sontakke

Minal A.Zade

Brain-Computer Interface
12 A/C091 Nilesh S. Maske

Kushal . Meshram

Network Security And Cryptography
13 A/C092 Pooja P. Kothe.

Priyanka Nandagawali.

Sneha Mahakulkar.

MAT-Mobile Ad Hoc Network
14 A/C094 Pawan  P. Junghare

Prashant D. Kumale

Jagdish O. Mahajan

Operating System
15 A/C098 Nidhi Kumari

Manju Besra

Neural Network And Fuzzy Logic
16 A/C099 Suniti Purbey

Sneha Mahakulkar

Sapna Bise

Data Warehousing/Mining
17 A/C271 Rupesh Shelke

Pawan Govardhan

Company Security Reporting System
18 A/C108 Nupur Banode

Tushar Sahu

Anurag Sahu

Wi-Fi technology
19 A/C109 Vijeta Motarwar

Iti Sharma

Ankita Sharma

ZIGBEE
20 A/C074 Pallavi N. Sagar

Kruttika R. Sorte

Mayuri Sarda

Nanotechnology
21 A/C083 Satish B. Shirsat

Mahesh S. Thengne

Nilesh R. Lanjewar

Cloud Computing

 

22 A/C072 Poonam  A.Bhingare      Teena s. Bokde

Dipali J. Fendarkar

Wireless System
23 A/C269 Rakesh Borade

Toshi Darode

Ali Azgar

Soft Computing
24 A/C270 Aishwarya Upadhyay  
25 A/C255 Aditya KShivsagar & Nikhil Vargane I-Mode


Session -3  (19-02-2011)

Time : 10:00am – 1:00pm

Room no. : F-1

Sr. No. Paper-Id Author Name Topic Name
  1. 1.
A/C111. Purushottam W. Bhaimare

Sanjay G. Bisen

Ashish A. Zade

Artificial Neural Network

 

  1. 2.
A/C112. Devendra meshram

Amol shende

pankaj wadbude

4g Technologies

 

  1. 3.
A/C113.

 

Ajit Deshpande

Vishal Karemore

Networking And Network Security
  1. 4.
A/C114. Dipika Killedar.

Kiran Gotmare

Swapnil Hatwar

5 G  Technology

 

  1. 5.
A/C115. Satyam   Jogewar

Pushkar Sandilaya

Rahul Kumar

Wirless Technology

Paper On-Cryptography

  1. 6.
A/C119. Utpal M. Topare,

Prashant Gosavi

Pritam Kapse

Routing Strategies In Delay Tolerant Network
  1. 7.
A/C131. Shital  Thakur

Rashmi  Patil

Vaishali  Khobragade

Data Warehousing

 

  1. 8.
A/C132. Pooja  Rawte                                    Rajeshwari  Dewarkonda

Prity Khandait

Network Security
  1. 9.
A/C133. Chetna Shahu

Arti Shukla

Dipti madankar

Morphing  Images -Transition   Of  One  Image To Another
10. A/C253 Mayuri D. Thakre

Samrudhi D. Dongre

Kanchan Gawande

Data Warehouse

 

11. A/C145. Piyush Pawar

Priya Lalwani

Sandhya Motwani

Datawarehousing And Data Mining
12. A/C163 Radhika Raje

Apurva Bodkhe

 

Digital Jewellary-Made Possible Using  ‘Wireless Communication’
13. A/C152. Manish R. Sonule

Atul R. Dhapodkar

Brain Computer Interface
14. A/C153. Sameer W.Thool

Huteshkumar Jodh

Intellectual Property Of Constitution

 

15. A/C170 Harish Barapatre

Swapnil Sharma

Sachin Landke

Mobile Computing

 

16. A/C156. Chetna Shahu

Arti Shukla

Dipti Madankar

Morphing  Images -Transition   Of  One  Image To Another
17. A/C157. Kaushik Gopal Siroya

 

Wireless Communication Using Bluetooth
18. A/C158. Ms. Sonal R.Ramteke

Ms. Sweta A.Raut

Ms. Kalpana D.Malpe

Classification Of Mental Tasks From EEG Data Using Artificial Neural Networks
19. A/C160. Hrudayraj P. Khanke

Sumit S.Bhujbal

Neural Networks And Fuzzy Logic
20. A/C161. Apurva  Babhulkar

Renu Ganjare

Shalini Kashyap

Paper On Wireless System (4g)

 

21. A/C42 Madhuri Tale

Dhanashree Akhand

Sandhya Ghatolkar

Data Mining And Data Warehousing

 

22. A/C028 Sachin Kumar Shingare

Durvas Shende

Shahnawaz Kapadia

 
23. A/C70 Karuna R. Badole

Snehal P.Bhende Neha Rathod

Data Mining

 

24. A/C257 Bhupendra G. Bokade

Nitin S. Meshram

Mahesh H. Kaware

Wireless Conectivity
25. A/C 12 Ms. Nilam P. Bakde

Ms. Pritibala D. Ambore

Ms.Asawari N. Khobragade

Comparision Between Neural Networks And Fuzzy Logic


Session -4  (19-02-2011)

Time : 10:00am – 1:00pm

Room no. : F-4

Sr. No. Paper-Id Author Name Topic Name

1

A/C261 Piyush Chandekar

Tuhin Das

Ashwin Khapekar

Aspect Oriented Programming

 

2 A/C171 Mr.Ankit Dubey

Mr.Nikhil Lanjewar

Mr.Jaydeep Khapekar

Embeded System
3 A/C206 Pratik Jain Embedded System
4 A/C207 Shraddha Udan

Snehal Umatte

Rohan Potane

Embedded Systems
5 A/C222 Pooja.T. Wakodikar

Ashwini. R.Dukre

Sandeep.M.Meshram

Real Time Operating System

 

6 A/C224 Pranita.G.Dighe

Sanjivani. D.Isankar

Wireless System

 

7 A/C225 Roshan M. Ramteke                                                                                     Vishal N.Wakade Cloud Computing

 

8 A/C226 Vishakha Mahale                                             Bhagyashree Karadbhajne                                                 Rohit Pawar Real Time Operating System

 

9 A/C227

 

Rishika B. Nandekar

Mayuri Kumbhare

Smitkumar S. Raut

Cloud Computing

 

10 A/C228 Monali B. Nitanware Real Time Systems
11 A/C229 Ranjana S. Sawarkar

Pallavi N. Fulkare

Neha  Verma

Cloud Computing

 

12 A/C238 Neha Baraskar,

Vikramaditya Baraskar

Saurabh P. Kalamkar

Technology At The Peak Of Inflated Expectation
13 A/C239 Ku.Rakhi Shahakar

Ku.Purva  Meshram

Ku.Aparna R.Pinjarkar.

Data Warehousing Process
14 A/C240 Praful M. Gondane

Ganesh Pande

Saurabh P. Wankhede

Cloud Computing
15 A/C254 Puja Gajbhiye Wireless
16 A/C242 Ms. Priyanka K.Bidwaik                      Ms.Dharini V Zade                 Ms.Pallavi P. Ramteke Real Time System

 

17 A/C243 Priyanka Bansod

Mangesh Katre

Trupti Dekate

Data Mining And Data Warehousing

 

18 A/C245 Mr.Lalit S.Patil.                                             Mr.Ankush A.Shinkar Real Time System

 

20 A/C246 Miss.Neha M. Kene.                       Mr.Dinesh P.Nikam                               Mrs. Rasika Khandal . Data Warehousing & Mining

 

21 A/C247 Shubhangini D.Wankhede

Chandan D. Sawarkar

Wireless System

 

22 A/C248 Aparna Deshmukh

Hempriya Manke

Monica Asatwar

Data Warehousing And Data Mining
23 A/C251 Alekh Barapatre

Deepak Awari

Prafulla Gomkale

Bug Tracking System
24 A/C162 Abhijeet Sontakke

Bhushan Charde

Sarfaraz Sheik

Wireless System”Wi-Max”
25 A/C241 Pranay V. Gedam

Pravin V. Ingle

Cloud Computing
26 A/C 136 Swati K. Katwei WIRELESS SYSTEM


 

 

Schedule for Expression (Paper Presentation) : EC/EN

Expression (Paper Presentation) will be carried out in 2 days i.e. on 18th Feruary 2011 & 19th February 2011.

Note : The candidate must come on the time slot alloted to them, the schedule will not be changed in any circumstances.

Session -1  (18-02-2011)

Time:2:30pm-5:30pm

Room no. : G-1

Sr. No. Paper ID Name of authors College Title
1 AE-010 1.PRASAD CHAUDHARI 

2.VINIT SHENDE

B.D.C.O.E. PRPELLER LED DISPLAY
2 AE-136 ANUJA RAVEKAR 

MINAL SATPUTE

PAYAL MALAME

B.D.C.O.E TECHNICAL PAPER ON ANTIMATTER
3 AE-018 1.SUSHIL DATE 

2.MOIZ HUSSAIN

B.D.C.O.E. ROBOTIC BASED OBSTACLE-AVOIDANCE SYSTEM
4 AE-019 1.RAJESH MATE 

2.RAHUL GAULKAR

B.D.C.O.E. MICROCONTROLLER BASED ULTRASONIC DISTANCE METER
5 AE-025 1.POOJA TAKOLE 

2.SNEHAL RAUT

3.SNEHA MALVATKAR

D.M.I.E.T.R BIOMEDICAL MODELLING
6 AE-026 1.MOHIT SAYARE 

2.SWAPNIL LONARE

S.S.P.A.C.E. MOBILE AND WIRLESS TECHNOLOGY
7 AE-033 1.JANVI KALE 

2.MADHURI SONKUSARE

3.MANISHA WAGHMARE

B.D.C.O.E. MOBILE & INTERNET CONNECTIVITY
8 AE-036 1.RANDHIR SINGH CHAGGER 

2.PARAG KUTE

3.SIYACHIN PANTAWNE

B.C.C.E WIRLESS COMMUNICATION
9 AE-058 1.RAVI HUMANE 

2.ANIKET KUMAR KAKDE

3.KOMAL PRASAD CHOUDHARI

S.R.P.C.E. MOBILE WIRLESS
10 AE-060 1.RENUKA DEOLIKAR 

2.AROHI BHIVAPURKAR

B.C.Y.R.C EXPLORING NANO TECH IN CANCER
11 AE-064 1.SUPRIYA DHOKE 

2.KANCHAN MANKAR

MAH. ACADEMY OF ENGG. PUNE COMPARATIVE ANALYSIS OF SPECTRUM SENSING TECHNIQUES FOR EFFICIENT SPECTRUM MANEGMENT
12 AE-067 1.RUPALI MADANKAR 

2.SNEHA KHAPARDE

3.RAVI GHODE

B.C.C.E. RFID TECH
13 AE-068 1.MUGDHA UMALKAR 

2.SUMATI SHENDE

3.VAIDEHI DESHPANDE

N.Y.S.S. EMBEDDED SYSTEM
14 AE-074 1.PRAFUL G. SHENDE 

2.SHANTANU R. KHIRADKAR

3.BHUPESH R. ROKDE

KITS RAMTEK DATA MINING AND DATA WAREHOUSING
15 AE-075 1.MS. NILAM P. BAKDE 

2.MS. PRITIBALA D. AMBORE
3.MS.ASAWARI N. KHOBRAGADE

J.D.CLG.OF ENGG
YAVATMAL
NEURAL NETWORKS AND
FUZZY LOGIC
16 AE-079 1. KUNIKA BARAI 

2. NIHARIKA VERMA

B.C.C.E BIONICS
17 AE-083 1.SANNI KUMAR 

2.RANJEET KUMAR

3.SANTOSH KUMAR

B.C.C.E MOBILE GENERATION
18 AE-084 1.ANKITA DWIVEDI B.C.C.E BIOMODEL AIMS
19 AE-088 1.ABHINAV KUMAR 

2.SAURAV KUMAR

3.WASIM SHEIKH

Y.C.C.E AUTOMATIC STREET LIGHT CONTROL
20 AE-096 1.HEMAKSHI PAWAR RAISONI RADIO FREQUENCY IDENTIFICATION
21 AE-097 SUMIT SHENDE G.W.C.E.T. WI-FI TECHNOLOGY
22 AE-098 1.MOHINI SHELKE 

2.JAYSHREE

S.R.P.C.E VLSI
23 AE-133 JANMAIJAYA SAHUU 

ASHISH BACHANI

TILAK DIWAN

M.I.TS- GWALIOR             RUNGTAC.E. (RAIPUR)   B.I.T.(RAIPUR) WIFI
24 AE-108 ROSHANI B. TALMALE 

RASHMI DESHMUKH

G.H.R.C.E WIRELESS COMMUNICATION
25 AE-110 1.ASHLESHA RAUT
2.PORNIMA BAWANKAR
YCCE,NAGPUR VIBRATION ISOLATION OF MEMS SENSORS FOR AEROSPACE APPLICATIONS
26 AE-111 1.GOURAV ANAND 

2.RAVI THEJA

KITS RAMTEK WIRELESS TECHNOLOGY
27 AE-115 TUSHAR MORE 

RUTESH LANKAR

PCE
28 AE-124 1.SHRADHA RAUT 

2.SAMPADA DESHMUKH

3.EKTA TIWARI

P.C.E SMART  ANTENNAS FOR WIRELESS ACCESS NETWORK
29 AE-125 1.MANISHA D.RAUT 

2.SONIYA V.JAISWAL

P.C.E AN OVERVIEW OF SMART ANTENNA IMPLEMENTATION USING  NEURAL NETWORK
30 AE-128 1.JAYATI DESHMUKH 

2.SWATI RANBHAD

3.SHRUTI NIMJE

K.D.K.C.E DESIGN OF TRANSMISSION LINE
31 AE-129 1.CHINMAY MOHARIR 

2.NEHA SINGH THAKUR

J.I.T ANTI COLLISION DEVICE
32 AE-131 1.SHYAM SUNDER LAL VAYAS 

2.JITENDRAKUMAR

3.SHALISH  DUBEY

M.M. COLLEGE OF TECNOLOGY (RAIPUR) WIRELESS SECURITY
33 AE-132 ANKUR SAHU BUSSINESS SCHOOL OF DELHI DETECTION OF FAKE CURRENCY (NOTES) USING RFID”

Session -2  (18-02-2011)

Time : 2:30pm-5:30pm

Room no. : G-4

Sr. No Paper ID Name of authors College Title
1 AE-003 1.MANGESH WARUDKAR            2.PARAG PATHAK                    3.ROSHAN HIRULKAR B.C.Y.R.C AUTOMATION
2 AE-004 1.HARI PRASAD PENDE               2.RUSHI BHUSARI                       3. KUTHE B.C.Y.R.C ORGANIC DSP
3 AE-012 1.SNEHA FIRKE
2.YOGITA BHOLE
B.D.C.O.E. FINGER PRINT BASED ELECTRONIC VOTING MACHINE
4 AE-013 1.SHWETA BHOYAR
2.AASTHA GUPTA
B.D.C.O.E. FINGER PRINT BASED ELECTRONIC VOTING MACHINE
5 AE-020 1.SAMIR AGRAVAL,
2.VASUNDHARA WAGHMARE
B.D.C.O.E. REAL TIME SYSTEM
6 AE-022 1.ANJALI TUPE
2.PRIYANKA VAIDYA
B.D.C.O.E. NEURAL NETWORKS AND
FUZZY LOGIC
7 AE-027 1.DHANANJAY PRASAD SINGH 

2.AMARNATH KUMAR            3.VIVEK

S.S.P.A.C.E. WIRLESS COMMUNICATION
8 AE-028 1.VAIBHAVKUMAR S. FULZELE
2.TUSHAR U. CHAWHAN
S.S.P.A.C.E. 3G & 4G
9 AE-037 1.VINIT KALAMKAR
2.POOJA CHOUDHARY
3.SONALI MESHRAM
U.C.O.E BIOMEDICAL MODELLING
10 AE-038 1.ATUL BORKAR                   2.SANDEEP SOMKUWAR               3.TUSHAR MORE P.C.E “EMBEDDED SECURITY FOR AUTOMOTIVE APPLICATIONS”
11 AE-039 1KOMAL KHAPEKAR
2.RESHMA KATWE                3.PRIYA A. KOTEWAR
U.C.O.E MOBILE WIRLESS
12 AE-042 1.MANDEEP KAUR
2.SNEHA SUKHDENE
V.I.T.C.E WIRELESS TECH
13 AE-061 1.KUMARI PRIYANKA                      2.NEHA AHIR B.C.C.E. DSP
14 AE-062 1.APURVAPOTE                         2.AMRUTA KARANDE S.R.P.C.E. MOBILE  & WIRLESS COMM
15 AE-065 1.DIPIKA BULANI             2.GAURAV UMEKAR            3.KARAN PUTTEWAR B.C.C.E. REDTACTON
16 AE-069 1.ANURADHA JOSHI                      2.RADHIKA ARADHE N.Y.S.S. SUPERVISORY CONTROL AND DATA ACQUISITION
17 AE-070 1.SONAL JOB                                   2.RUPALI RAUT                      3.MINAL JOB R.P.C.E. VLSI SYSTEM & APPLICATION
18 AE-076 1.MR. PARMESHWAR SINGH 

2.MR. GAUTAM KUMAR

3.MR. RAJIV KUMAR

B.C.C.E AUTOMOTIVE ELECTRONICS
19 AE-085 1.ADITYA WAGH                         2.NILESH FATING                3.KHUMESH PRAJAPATI B.C.C.E NEURAL NETWORK AND FUZZY LOGIC
20 AE-086 1.SONU PRASAD                   2.NILANG VYAS                    3.PRITESH ADULKAR B.C.C.E IMAGE PROCESSING
21 AE-090 1.MANISH SINGH            2.PAVAN GADADE K.D.K HVDC TRANSMISSION
22 AE-100 SATISH KUMAR             AVICHAL SAHU                  VIKAS K SINGH B.C.C.E GLOBAL POSITIONING SYSTEM
23 AE-101 APURVA SHRIWASATAV       NATISH SHAH B.D.C.O.E. GSM CONTROLLED ADVERTISEMENT BOARD
24 AE-102 HEMANT CHAUDHARI    VIVEK CHAOUDHARI B.D.C.O.E. WIRELESS COMMUNICATION
25 AE-112 PRASHANT MUSALE
DHIRAJ G. CHAPLE
NAGPUR INSTITUTE OF TECHNLOGY,
NAGPUR
EMBEDDED SYSTEM
26 AE-113 UMAKANT SINGH             ATUL TALEKAR G.W.C.E.T.
27 AE-114 SANDEEP DANI               KAILASCHANDRA     ASHUTOSH JHA BCCE Embedded Systems
28 AE-116 ROSHNI WAKODIKAR                     PAYAL ZODAPE K.D.K
29 AE-117 USHA CHAVAN                       CHETNA DODKE                         ATUL BORKAR G.H.R.C.E. FUZZY LOGIC & NEURAL NETWORK
30 AE-118 1.ASHISH L.GAUTAM    2.SUPROTIM ROY             3.NILESH JOSHI Y.C.C.E SINGLE PHASE UNIFIED POWER FLOW CONTROLLER
31 AE-127 1.LAXMIKANT MESHRAM 2.VAISHALI BOBADE K.D.K.C.E DIGITAL SIGNAL PROCESSING
32 AE-134 DIKSHA RAUT                         PRANALI VAIRAGADE                  SHRUTI KOHALE B.D.C.O.E ADVANCED CELLULAR COMMUNICATION
33 AE-135 1.RAJASHREE H UMBARKAR      2.PRIYANKA U BADHE      3. PRITI R MESHRAM B.D.C.O.E. NEURAL NETWORK AND FUZZY LOGIC
34 AE-011 1.NIKHIL BOBADE
2.ASHISH SHEREKAR
3. JITENDRA WAGHMARE
B.D.C.O.E. PRPELLER LED DISPLAY

Session -3  (19-02-2011)

Time : 10:00am – 1:00pm

Room no. : G-1

Sr. No Paper ID Name of authors College Title
1 AE-002 1.AMOL JIBHKATE                  2.DEVASHISH YEOLE      3.DHILASH DANGE B.C.Y.R.C NANO TECHNOLOGY
2 AE-005 1.TUSHAR CHAWAN S.P.A.C.O.E.
3 AE-008 1.GIRISH N. CHAPLE
2.SAMEER.P.TAKSANDE
B.D.C.O.E. WIRELESS CONTROLLING OF QUADRATOR HELICOPTOR
4 AE-009 1.ARCHANA REDDY
2.NAURIN Z. CHOUDHARY
B.D.C.O.E. 3 G TECHNOLOGY
5 AE-016 1.PUNAM PANPALIYA
2.PRANJALI ADEY
B.D.C.O.E. MATHMATICAL MARTHLOGY (DIS)
6 AE-017 1.PRANJALI RAUT
2.NEETA SURYAWANSHI
B.D.C.O.E. EDGE DETECTION
7 AE-021 1.SOMRITA CHATTERJEE,
2.SHRIKANT KHODE
B.D.C.O.E. CLOUD COMPUTING
8 AE-031 1.SAROJ BAKALE                       2. ROSHANI SHELOKAR S.P.A.C.O.E. DIGITAL IMAGE PROCESSING APPROACH FOR VIRTUAL  RESTORATION OF   ARTWORKS”
9 AE-032 1.LOKESH JADHAV
2.MOHIT JUNGARE
S.R.P.C.E EMBEDDED SYSTEM
10 AE-034 1.BHAVESH BAGHELE
2.ANIKET NIKHARE
3.VISHWAS JAIN
G.H.R.C.E WIRLESS TECH (G4)
11 AE-035 1.POONAM CHAUDHARI
2.SNEHA BAWANE
3.SWATI DHAWALE
U.C.O.E PHOTONIC ANTEENA WITH USING OPTICAL FIBER
12 AE-041 SACHIN JAMBHULKAR          MANISH DAMLE                     PANKAJ AGRWAL NYSS,RKNEC COMPARISION OF K-MEANS AND ADAPTIVE K-MEANS USING MATLAB
13 AE-048 1.ANURAG TRIPATHI
2.RAMCHANDRA
3.RAHUL
U.C.O.E DSP
14 AE-049 1.RANJANA VERMA
2.KALYANI DHOBLE
3.KALYANI JOSHI
U.C.O.E MOBLE & WIRLESS COMMUNICATION
15 AE-050 1.NEHA CHAKOLE                     2. MRUNALI MESHRAM                    3. SNEHAL DUDHE B.C.Y.R.C VLSI & EMBEDDED SYSTEMS
16 AE-051 1.KULDEEP GAUTAM
2.ARUNAKAR PRAKASH
U.C.O.E EMAIL SECURITY & PASSWORD HACKING
17 AE-052 1. PRIYANKA RAUT
2.MADHURI CHAWALE
B.C.Y.R.C BIOMEDICAL MODELLING
18 AE-053 1.ABHIJEET DHAWAS
2.SHAILESH MANKAR
P.C.O.E RADIO & SATELLITE COMM
19 AE-054 1.ROHIT RAUT
2.RAVI DHOLE
G.W.C.O.E 3G  TECHNOLOGY
20 AE-055 1.PRASHANT MUSALE
2.DHIRAJ CHAPLE
N.I.T.C.O.E EMBEDDED SYSTEM
21 AE-077 1.PURNASHTI BHOSALE                   2. SWETA SARODE SRMCE OPTIMISATION OF FAULT TOLARANCE CIRCUIT BASED ON SREM USING FPGA
22 AE-078 1.ANUJKUMAR BUREWAR         2.SUMIT MESHRAM K.D.K MOBILE AND WIRELESS TECHNOLOGY
23 AE-081 1. SWAPNIL MANKAR                       2. LABESHBARHATE                       3. CHETAN KALE B.C.C.E EMBEDDED TECHNOLOGY
24 AE-091 1.HIMANI JAIN       2.VAISHALI BHARTI              3.KIRAN CHOURE TRUBA INSTITUTE OF ENGINEERING & IT BHOPAL VLSI & NEURAL NETWORK
25 AE-092 1.SWAPNIL GUJAR      2.ADITYA PAWAR               3.GAGAN MADANE B.C.C.E VLSI & IT’S APPLICATION
26 AE-093 1.PRANALI GONGALE                   2. DIVYA DESHMUKH K.D.K EMBEDDED SYSTEM
27 AE-094 1.HARSHAL UMATHE        2.DHANRAJ CHOUDHARI K.D.K DIGITAL SIGNAL PROCESSING
28 AE-095 1.SAYALI DESHMUKH           3.MONIKA KIRNAPURE K.D.K,  SRMCEN BRAIN GATE NEURAL INTERPHASE DEVICE
29 AE-103 CHANDRA BHUSHAN TIWARI  PRASHANT DESHMUKH       NIRANANJAN KUMAR B.C.C.E VLSI
30 AE-104 AKHILESH KUMAR DUBEY   MITHILESH KUMAR             BHAWANA NARENDRA SHERJE B.C.C.E DIGITAL TECHNIQUE & PROCESSING
31 AE-105 BADAL J. DESHMUKH            AMIT KUMAR B.C.C.E CONTROLLABLY MOBILE INFRASTRUCTURE FOR LOW ENERGY EMBEDDED NETWORK
32 AE-106 ANIKET LAMBAT               HARSHIT KUMBHARE           NIKHIL DHANDRE B.C.C.E NANO TECHNOLOGY
33 AE-119 1.SUSHMA S.MAHAKALKAR    2.SONAL R. TALEGAONKAR S.R.P.C.E
34 AE-126 1.AASHIRWA J.TALE            2.AMOD JAJURLE                3.MINAL BODAKHE P.I.G.C.E MICRO STRIP PATCH ANTENNA

 

Session -4  (19-02-2011)

Time : 10:00am – 1:00pm

Room no. : G-4

Sr. No Paper ID Name of authors College Title
1 AE-001 1. MEGHA GAOTURE 

2. ANUPAM RAI                            3. VAIBHAV BHUTAD

B.C.Y.R.C WIRELESS
2 AE-006 1.RITUPRIYA BOBHATE B.C.Y.R.C MOBILE SECURITY
3 AE-007 1.BHAGYASHREE HEDAU
2.PRAGATI TUNDALWAR
3.SHYAMAL VIHIRE
B.D.C.O.E. AUTOMOBILE ELECTRONICS
4 AE-014 1.SNEHA KHANZODE
2.SHRADDHA SHUKLA
3.SHARAYU MANAPURE
B.D.C.O.E. A SOLUTION TO REMOTE DETECTION OF ILLEGAL ELECTRICITY USES VIA POWERLINE COMMUNICATION
5 AE-015 1.REENA LAKRA
2.MONALISA ACHARJEE
3.SNEHAL SUKEY
B.D.C.O.E. : APPLICATION OF POWER LINE COMMUNICATION TO THE HOME NETWORK
6 AE-023 1.JAYSHRI RAUT
2.SARIKA PISE
3.VAISHALI PATHAK
B.D.C.O.E. VLSI TECH & ITS APPLICATIONS
7 AE-024 AMOL REVATKAR VAIBHAV POTDUKHE NIKHIL NAPHADE B.D.C.O.E. WIRLESS COMMUNICATION(SHORT DISTANCE)
8 AE-029 1.PRACHI PATIL
2.ISHWARI SARTHE
3.KUNAL DAS
S.S.P.A.C.E. TOUCH SCREEN SENSOR
9 AE-030 1.NITIN DHOMANE D.M.I.E.T.R BORDER SECURITY USING WIRLESS INTEGRATED NETWORK SENSOR
10 AE-040 1.SHRIKANT CHANDANKHEDE
2.PARAG KHONDE
3.OM BALSARAF
V.I.T.C.E VLSI
11 AE-043 1.PALLAVI LENDE
2.GEETA BRAMHAPURIKAR
U.C.O.E WIRELESS COMMUNICATION WITH WI FI
12 AE-044 1.PANKAJ KALAMBE
2.RAHUL SAINDANE
3.MAIFFOOZ SHEIKH
V.I.T.C.E NANO TECHNOLOGY
13 AE-045 1.RUCHA BARAI
2.POOJA WALDE
3.PALLAVI CHIMAKAR
U.C.O.E THE EARLY DEVLOPMENT & IMPACT OF 4G TECH
14 AE-046 1.ASHWINI BALPANDE
2.SHEETAL KOLTE
3.KIRAN NAGBHIDKAR
U.C.O.E VLSI
15 AE-047 1.SHIVANI KHANORKAR
2.NEHA
3.ASHWINI
U.C.O.E
16 AE-056 1.PRAFUL HALMARE
2.PRAVIN BARAPATRE
N.I.T.C.O.E WIRLESS TECH
17 AE-057 1.BHARAT   DABHADE S.R.P.C.E. GPRS
18 AE-059 1.SHRADHA AWATARI S.R.P.C.E.
19 AE-063 SHUBHANGI RAJGIRE S.R.P.C.E. MOBILE  & WIRLESS  TECHNOLOGY
20 AE-066 1.ANIRUDDHA KAWALE 2.NISHANT DHARMIK G.W.C.E.T. WIRLESS TECHNOLOGY BLUETOOTH
21 AE-071 1.ABHAY S.MESHRAM
2TUSHARKUMAR S.RAMTEKE
BABASAHEB NAIK COLLEGE OF ENGINEERING “NETWORK SECURITY”
22 AE-072 MISS.YAMINI D.SONTAKKE
MISS. SHRUTI  A. NAKHALE
S.S.P.M.C.O.E.T, AMRAVATI AN ELECTRONIC NOSE
23 AE-073 NIKHIL PAWADE               SHYAMLESH JAISWAL                RAHUL KACHARE B.C.C.E 4G TECHNOLOGY IN COMMUNICATION
24 AE-080 1. PRIYANKA LADDHA                    2. RASHMITA HIRUDKAR                  3. SMITA WAKHARE J.LC.E TECHTREE
25 AE-082 1. SNEHA                               2.VIJAYA                        3.SAMRUDHI B.C.C.E EMBEDDED SYSTEM IN AUTOMOBILE
26 AE-087 1.ANKITA BELE                 2.SANJIVANI BORASKAR S.R.P.C.E WIRELESS NETWORKING
27 AE-089 1.APARAJITA PRASAD             3.PRITI KUMARI B.C.C.E
28 AE-107 ANKUSH A. BELPANDE        RAHUL W. GODGHATE         AKSHAY P. DALAL B.C.C.E ZIGBEE TECHNOLOGY
29 AE-109 1.ANKITA BHARADWAJ
2.AKSHAY NAGARKAR
3.SWAPNIL PANDE
S.R.P.C.E WIRELESS COMMUNICATIONS
30 AE-120 1.PRITI KANDARI              2.SUNITA RAWAT             3.MONIKA MALKHADE B.C.C.E WIRELESS LAN
31 AE-121 1.KUNAL KUMAR                      2.ROHIT SHARMA B.C.C.E BROADBAND OVER POWERLINE
32 AE-122 1.ASHISH V.NAGOSE         2.NITISH GHUSE B.D.C.O.E, SEVAGRAM 12-LEAD ECG MACHINE
33 AE-123 1.SHIVANI YADAV           2.VEDANTI KATHAR           3.RASIKA THOOL S.V.S.S
34 AE-130 1.RAJSHREE MADHUPAWAR  2.HARSHA TIKLE              3.NEEDHA HELONDA N.Y.S.S.C.E.R WSN-A PATH TOWARDS PROACTIVE COMPUTING